do góry
Leczymy, opiekujemy się i dajemy nadzieję
nagłówek graficzny
W Głuchołazach czynne są apteki:
1.  Św.Franciszka-na rogu, naprzeciwko przychodni ESKULAP, płatność tylko gotówką.
2. W Głuchołazach czynne są apteki: 1. Św.Franciszka-na rogu, naprzeciwko przychodni ESKULAP, płatność tylko gotówką. 2. "Na Dobre i na złe"-p. Grażyna Walkiewicz, Rynek 12/14. 3. "LekFarm", obok Urzędu Miasta. NZOZ ESKULAP od dnia 17.09.2024 do odwołania w godzinach od 08:00 do 15:00 udziela porad dla dorosłych i dzieci w budynku szpitala św. Józefa przy ulicy Skłodowskiej 16 (na parterze w gabinetach poradni specjalistycznych - gabinet nr 212 poradnia dla dzieci i 213 poradnia dla dorosłych). Telefon kontaktowy do pediatry 77 45 11 214, do internisty 77 45 11 215

 W trosce o zdrowie Pacjentów chcemy przedstawić wskazówki dotyczące odpowiedniego przygotowania się do badań, ma ono fundamentalne znaczenie, aby osiągnąć wiarygodny wynik a co za tym idzie, aby postawić trafną diagnozę a w dalszej konsekwencji na podjęcie przez lekarza odpowiedniej terapii.

Na pobranie krwi do badań nie powinno się zgłaszać:

  • w okresie miesiączki
  • w okresie głodzenia
  • po nieprzespanej nocy

Przygotowanie:

  1. Przed pobraniem krwi należy dokładnie się umyć (prysznic, kąpiel)
  2. W dniu poprzedzającym badanie krwi należy odżywiać się normalnie, nie pić nadmiernych ilości płynów, nie zażywać leków (po uprzedniej konsultacji z lekarzem).
  3. W dniu pobrania należy być na czczo i w miarę możliwości przed zażyciem leków.
  4. Przed pobraniem krwi należy unikać stresu oraz wytężonego wysiłku fizycznego.

 Pobranie krwi

  • Pacjent na badania powinien zgłosić się na czczo, czyli po 12 godzinach od spożycia ostatniego posiłku.
  • Należy zachować standardową dietę.
  • Powinno ograniczyć się nadmierną aktywność fizyczną przez kilka dni przed badaniem.
  • Przed badaniem zaleca się: nie pić kawy, alkoholu oraz nie palić papierosów.
  • W przypadku, gdy pacjent bierze leki należy powiadomić o tym diagnostę pobierającego krew.
  • Pobranie krwi oraz przyjmowanie materiału do badań odbywa się codziennie (oprócz sobót i niedziel) pomiędzy godz. 7 - 8,30 rano.

 Pobranie moczu

  • Dokładnie umyć okolice narządów płciowych.
  • Do badania oddać:
  1. mocz poranny lub będący w pęcherzu minimum 4 godziny.
  2. ze środkowego strumienia
  3. do jednorazowego naczyńka przeznaczonego do tego rodzaju materiału
  4. w ciągu 1 godziny musi być dostarczony do laboratorium.
  5. mocz na posiew i antybiogram należy pobrać do jałowego pojemnika, dostarczyć do laboratorium w: poniedziałek, środę lub piątek w godzinach przyjmowania materiału, zachowując jednocześnie procedury wymienione w pkt. 1 do 4.

 Kał na pasożyty

Do badania przynieść w jałowym naczyńku grudkę kału wielkości orzecha włoskiego, w specjalnym pojemniku ze szpatułką. Kał na posiew należy dostarczyć na specjalnym podłożu, należy przed pobraniem zgłosić się do Laboratorium celem otrzymania tego podłoża.

Badania laboratoryjne są dobrym sposobem kontrolowania swojego stanu zdrowia, stanowią nieocenioną pomoc dla lekarza w diagnozowaniu i monitorowaniu postępów leczenia. Profilaktyczne badania laboratoryjne, w tym krwi i moczu, powinno się wykonywać raz w roku. W większości przypadków daje to możliwość wczesnego wykrycia niepokojących procesów zachodzących w organizmie. O ich zlecenie można poprosić lekarza POZ, jednakże obecnie można, a nawet trzeba o zdrowie troszczyć się samemu. Płatne badania można wykonać bez potrzeby posiadania skierowania. Badania nie są ani drogie, ani kłopotliwe. Proponujemy Państwu pakiety związane z profilaktyką zdrowotną. Przy wyborze danego pakietu należy pamiętać o istnieniu szeregu badań dodatkowych pomocnych w diagnozowaniu schorzeń. Pakiety należy traktować jedynie jako propozycję doboru analiz, a w przypadku szczegółowych badań należy skontaktować się z lekarzem lub uprawnionym do udzielania konsultacji pracownikiem laboratorium.